Archiwa
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad

{tab=Księga koni rasy małopolskiej}

Księga koni rasy małopolskiej

  1. Do księgi wstępnej (W) wpisuje się klacze pochodzące co najmniej po ojcu wpisanym do ksiąg koni ras: małopolskiej (z wyłączeniem działu II), czystej krwi arabskiej i angloarabskiej, zagranicznych ksiąg koni anglo-arabskich oraz półkrwi arabskiej i angielskiej wywodzących się z dawnych rodów austro - węgierskich.

  2. Do księgi głównej (G), do działu koni małopolskich wpisuje się ogiery i klacze pochodzące po rodzicach wpisanych do ksiąg koni ras: małopolskiej (z wyłączeniem działu II), pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej i angloarabskiej, zagranicznych ksiąg koni anglo-arabskich oraz półkrwi arabskiej i angielskiej wywodzących się z dawnych rodów austro - węgierskich.Komisja Księgi Stadnej może zadecydować o wpisie do księgi potomstwa ogiera lub klaczy rasy półkrwi innej niż wymienione powyżej, jeżeli wcześniej Komisja uznała, że ogier lub klacz mogą być użyte do doskonalenia rasy małopolskiej, a w rodowodzie konia wpisywanego w trzecim pokoleniu występuje tylko jeden przodek obcy dla rasy małopolskiej. Do ksiąg koni rasy małopolskiej może być także wpisywane potomstwo pochodzące od jednego lub obojga rodziców wpisanych do ksiąg koni rasy szlachetnej półkrwi, jeśli potomstwo to w trzecim pokoleniu posiada 7 przodków kwalifikujących do księgi koni rasy małopolskiej.

  3. Do księgi głównej (G) do działu koni angloarabskich wpisuje się ogiery i klacze pochodzące po rodzicach wpisanych do ksiąg koni ras: pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej i czystej krwi angloarabskiej. Do działu tego mogą być wpisywane konie małopolskie spełniające warunki wpisu do ksiąg koni angloarabskich, określone przez Międzynarodową Konferencję Konia Angloarabskiego (CIAA), z podaniem procentu czystej krwi arabskiej.
{tab=Księga koni rasy wielkopolskiej}

Księga koni rasy wielkopolskiej

Do ksiąg koni rasy wielkopolskiej wpisuje się potomstwo pochodzące:

  1. po rodzicach wpisanych do ksiąg koni rasy wielkopolskiej oraz do zagranicznych ksiąg koni rasy trakeńskiej,
  2. od matek wpisanych do ksiąg koni rasy wielkopolskiej lub zagranicznych ksiąg rasy rakeńskiej, po ojcach pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej i angloarabskiej,
  3. od matek pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej i angloarabskiej, po ojcach rasy wielkopolskiej lub trakeńskiej,
  4. od jednego lub obojga rodziców wpisanych do ksiąg koni rasy szlachetnej półkrwi, jeśli potomstwo to w drugim lub trzecim pokoleniu posiada wyłącznie przodków rasy wielkopolskiej, trakeńskiej, pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej i angloarabskiej,
  5. od matek wpisanych do ksiąg koni rasy wielkopolskiej lub zagranicznych fasy trakeńskiej, po ojcach rasy małopolskiej, szlachetnej półkrwi oraz innych ras półkrwi w typie współczesnego konia wierzchowego, wpisanych do ksiąg stadnych znajdujących się na liście członków Światowej Federacji Hodowli Koni Sportowych (WBFSH), które Komisja Księgi Stadnej uznała za przydatne do doskonalenia rasy.

{tab=Księga koni rasy polski koń szlachetny półkrwi}

Księga koni rasy polski koń szlachetny półkrwi

  1. Do Księgi Stadnej Polskich Koni Szlachetnych Półkrwi wpisuje się:
    1. konie pochodzące po rodzicach zapisanych do Księgi Stadnej Koni Szlachetnych Półkrwi i po rodzicach ras wytypowanych przez Komisję Księgi Stadnej spośród ras zarejestrowanych na liście członkowskiej Światowej Federacji Hodowli Koni Sportowych (WBFSH),
    2. konie pochodzące z kojarzeń krajowych ras półkrwi (małopolska, wielkopolska, szlachetna półkrew, śląska), nie spełniające rodowodowych warunków wpisu do ksiąg koni rasy małopolskiej, wielkopolskiej i śląskiej
    3. konie pochodzące z w/w wariantów kojarzeń, uszlachetniane rasami czystymi (pchla krew angielska, czysta krew arabska, czysta krew angloarabska),
    4. konie importowane, spełniające wymagania programu hodowlanego

  2. Do końca 2002 r. w księdze będzie prowadzony dział II, do którego będą wpisywane konie pochodzące z kojarzeń krajowych ras półkrwi - małopolskiej, wielkopolskiej i szlachetnej półkrwi - z końmi rasy śląskiej. Po zamknięciu działu II, od 2003 r. do księgi będą wpisywane także klacze pochodzące z kojarzeń krajowych ras półkrwi, posiadające w trzecim pokoleniu co najwyżej dwóch przodków rasy śląskiej.
Kryteria dopuszczenia ogierów pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej do doskonalenia koni ras: małopolskiej wielkopolskiej i polski koń szlachetny półkrwi
(wyciąg z aktualnie obowiązujących programów hodowlanych)

{tab=Rasa małopolska}

Rasa małopolska

Ogiery pełnej krwi mogą być użyte do doskonalenia rasy małopolskiej, jeżeli:

  • zdały któryś z wariantów prób przewidzianych dla ogierów rasy małopolskiej lub
  • mają minimum 2-letnią karierę wyścigową, w trakcie której co najmniej raz uzyskały handicap generalny> = 70 kg lub
  • w co najmniej dwuletniej karierze wyścigowej wygrały 2 gonitwy płotowe lub przeszkodowe oraz uzyskały minimum 80 pkt. w ocenie pokroju

Ogiery rasy czystej krwi arabskiej mogą być użyte do doskonalenia rasy małopolskiej jeżeli zdały któryś z wariantów prób przewidzianych dla ogierów rasy małopolskiej lub mają minimum 2-letnią karierę wyścigową.

{tab=Rasa wielkopolska i polski koń szlachetny półkrwi}

Rasa wielkopolska i polski koń szlachetny półkrwi

Ogiery pełnej krwi mogą być użyte do doskonalenia rasy wielkopolskiej i polski koń szlachetny półkrwi, jeżeli:

  • zdały któryś z wariantów prób przewidzianych dla ogierów rasy wielkopolskiej lub
  • mają minimum 3-letnią karierę wyścigową, w trakcie której co najmniej raz uzyskały handicap generalny> = 70 kg lub
  • mają minimum 2-letnią karierę wyścigową, w trakcie której co najmniej raz uzyskały handicap generalny> = 75 kg lub
  • w co najmniej dwuletniej karierze wyścigowej wygrały co najmniej 2 gonitwy płotowe lub przeszkodowe oraz uzyskały minimum 80 pkt. w ocenie pokroju.


Ogiery rasy czystej krwi arabskiej mogą być użyte do doskonalenia rasy wielkopolskiej jeżeli zdały któryś z wariantów prób przewidzianych dla ogierów rasy wielkopolskiej lub mają minimum 2-letnią karierę wyścigową.

{tab=Komunikaty}

KOMUNIKATY

Warunki uzyskania przez ogiery ras szlachetnych wpisu do ksiąg koni hodowlanych

  1. Warunki uzyskania przez ogiery hodowli krajowej wpisu do ksiąg hodowlanych ras: małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi, śląskiej na podstawie wyników uzyskanych w Mistrzostwach Polski Młodych Koni (MPMK):
    1. w klasyfikacji sporządzonej na podstawie wyników i końcowych MPMK, po odjęciu punktów za ocenę na płycie, zajęcie następujących miejsc w określonych dyscyplinach (bez względu na kategorię wiekową):
      • ujeżdżanie 1-5
      • skoki przez przeszkody 1-8
      • WKKW 1-6
      • powożenie zaprzęgami jednokonnymi
    2. ogiery winny być wolne od dychawicy świszczącej. PZHK uznaje zaświadczenia wystawiane przez następujących lekarzy weterynarii: Mariusz Gębka (Warszawa), Paweł Golonka (Gliwice), Lech Januszewski (Nowielice), Mirosław Złotko (Witkówki k. Racotu)
    3. ogiery muszą uzyskać minimum 78 punktów bonitacyjnych w ocenie pokroju dokonanej przez kierownika właściwego OZHK/WZHK
  2. Warunki uzyskania przez ogiery hodowli zagranicznej (uznane za przydatne do doskonalenia krajowych ras półkrwi), wpisu do polskich ksiąg koni hodowlanych na podstawie wyników w Mistrzostwach Polski Młodych Koni (MPMK):
    1. w klasyfikacji sporządzonej na podstawie wyników końcowych MPMK, po odjęciu punktów za ocenę na płycie, uzyskanie wyniku nie gorszego niż koń hodowli polskiej zajmujący miejsce 5 w ujeżdżaniu, 8 w skokach przez przeszkody, 6 w WKKW i 4 w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi
    2. jak wyżej
    3. jak wyżej
Powyższe warunki obowiązują od 2003.

{tab=Zasady wpisu do ksiąg koni rasy konik polski}

Zasady wpisu do ksiąg koni rasy konik polski

  1. Dla koni rasy konik polski prowadzi się księgę główną (G).
  2. Do księgi tej wpisuje się ogiery i klacze pochodzące po rodzicach wpisanych do księgi głównej koni tej rasy.
  3. Numeracja koni w księdze jest odrębna dla ogierów i klaczy.
  4. Księga jest wydawana drukiem (Kkn).
  5. Ogiery i klacze wpisane do ksiąg winny:
    1. posiadać typ i inne charakterystyczne dla danej rasy cechy określone w programie hodowlanym,
    2. być poddawane ocenie wartości użytkowej,
    3. wykazać się zdrowiem, prawidłową budową i rozwojem,
    4. ogiery ukończyć 30 miesięcy, uzyskać w ocenie pokroju co najmniej 78 pkt. bonitacyjnych,
    5. klacze być pokryte lub urodzić jedno zarejestrowane źrebię i uzyskać w ocenie pokroju co najmniej 74 pkt. bonitacyjne.
  6. Zdrowie ocenia się na podstawie oględzin konia. W przypadku podejrzenia o schorzenie, dokonujący oceny konia powinien zażądać przedstawienia świadectwa zdrowia konia wystawionego przez lekarza weterynarii.
  7. Na ocenę budowy i rozwoju konia składa się wynik 3 pomiarów (wysokość w kłębie, obwód klatki piersiowej, obwód nadpęcia przedniego), ich wzajemny stosunek oraz ocena pokroju wyrażona w punktach bonitacyjnych.
  8. Standard wzrostu w kłębie koni dorosłym 130-140 cm

{tab=Zasady wpisu do ksiąg koni rasy zimnokrwistej}

Zasady wpisu do ksiąg koni rasy zimnokrwistej

§1
  1. Dla koni rasy zimnokrwistej prowadzi się księgi główne i wstępne.
  2. Do księgi wstępnej (W) wpisuje się klacze, które:
    1. są poddawane ocenie wartości użytkowej,
    2. wykazują cechy charakterystyczne dla swoje rasy,
    3. pochodzą co najmniej po ojcu wpisanym do księgi koni rasy zimnokrwistej (krajowej lub zagranicznej).
  3. Do księgi głównej (G) wpisuje się ogiery i klacze, które:
    1. są poddawane ocenie wartości użytkowej,
    2. wykazują cechy charakterystyczne dla swoje rasy,
    3. pochodzą co najmniej od dwóch pokoleń przodków rasy zimnokrwistej lub ras biorących udział w jej tworzeniu,
    4. ogiery - pochodzą po rodzicach wpisanych do księgi głównej tej rasy lub zagranicznych ksiąg koni ras zimnokrwistych,
    5. klacze - pochodzą po ojcach wpisanych do księgi głównej tej rasy lub zagranicznych ksiąg koni ras zimnokrwistych, od matek z obustronnym pochodzeniem, wpisanych co najmniej do księgi wstępnej.
  4. Numeracja koni w księgach jest odrębna dla ogierów i klaczy.
  5. Koń wpisany do jednej księgi nie może być jednocześnie wpisany do innej księgi, bądź przenoszony z księgi do księgi (nie dotyczy to ksiąg zagranicznych).
  6. Księga główna jest wydawana drukiem przez Redakcję Ksiąg Stadnych.
§ 2
  1. Ogiery i klacze wpisywane do ksiąg winny:
    1. posiadać typ i inne charakterystyczne dla rasy cechy określone w programie hodowlanym,
    2. być poddawane ocenie wartości użytkowej,
    3. wykazać się zdrowiem, prawidłową budową i rozwojem,
    4. ogiery ukończyć 30 miesięcy,
    5. klacze urodzić jedne źrebię lub być pokryte,
    6. uzyskać przy ocenie pokroju w skali 100-punktowej co najmniej: ogiery 77 pkt., a klacze 70 pkt.,
    7. klacze pochodzące od matek nie wpisanych do ksiąg muszą uzyskać co najmniej 72 pkt. bonitacyjne w tym za typ minimum 13 pkt.

{/tabs}